Charles Explorer logo
🇨🇿

Předběžné výsledky mapování rozšíření křečka polního (Cricetus cricetus) v Čechách (Rodentia: Cricetidae) v letech 2012-2015

Publikace na Přírodovědecká fakulta, Ústřední knihovna |
2019

Abstrakt

Rozšíření křečka polního (Cricetus cricetus) bylo mapováno v letech 2012-2015 ve všech oblastech Čech odkud byl znám jeho výskyt po r. 1990. V období mezi žněmi a následnou orbou jsme prohlíželi pole obilnin (hlavně pšenice a ječmene), někdy i pole s lucerkou a různými druhy zeleniny a také přilehlé meze a příkopy.

V každém kvadrátu faunistického mapování (KFME) jsme prohlédli nejméně čtyři lokality, na každé z nich jsme prošli trasu dlouhou cca 2 500m a hledali jsme křeččí nory. Dále jsme během celého roku zaznamenávali kadávery křečků přejetých na silnicích a v menší míře jsme využili také informace od zkušených spolupracovníků.

Celkem jsme získali 189 nálezů křečků z 66 polí KFME. V současné době se křeček v Čechách vyskytuje již jen v Ústeckém, Hradeckém, Pardubickém a Středočeském kraji a na území Prahy; výskyt v Plzeňském a Jihočeském kraji a v kraji Vysočina již nejspíš zanikl.

Výskyt křečka je v Čechách omezen na nejteplejší, nízko položená území, většinou jen do 300m n. m. Nejvýchodnější lokalita leží u Moravské Třebové, propojení českých a moravských populací se zatím nepodařilo prokázat.

Jsou diskutovány možné příčiny ústupu křečka a jsou navrhována některá opatření, která považujeme za vhodná pro zpomalení tohoto trendu.