Znalost historie často hraje klíčovou roli pro pochopení aktuálního stavu světa. Při pohledu do minulosti se však nelze spokojit jen se znalostí vývoje existujících subjektů, ale je třeba také zaměřit se na ty zaniklé.
Pochopení a znalost zaniklých zařízení je velmi důležitá, protože m ůže zásadně dokreslovat až překreslovat obraz dobové reality. Jedním ze sociální konstruktů, které nejen vznikají, ale také zanikají, jsou zoo.
Ačkoliv hlavní vlna zakládání zoo na území Česka proběhla až po druhé světové válce, od 20. let 20. století došlo k velkému rozvoji spolkové akvaristiky a zakládání spolkových veřejných akvárií. Většina z nich přitom vzhledem k dal-šímu vývoji dějin zanikla.
Také v Chrudimi bylo v meziválečném období v provozu veřejné akvárium a zoo v městském parku. Místnímu akvaristickému spolku Pluto se po několika úspěšných výstavách podařilo touženou stálou expozici vybudovat po deseti letech existence.
Jak prokázala rešerše dobových tiskovin, tato zoo existovala jen sice něco málo přes pět let v letech 1934-1939, přesto patřila k nejvýznamnějším v celých Čechách. Ve skleníku byly k vidění akvaristické a teraristické druhy zvířat, ve venkovních voliérách pak savci a ptáci.