Cíl: Prezentovat zajímavý případ zánětlivého pseudotumoru v pravé plíci simulující maligní tumor s lokoregionální diseminací při 18F-FDG PET/CT vyšetření u 63leté ženy. Metodika: Pacientka byla dlouhodobě léčena pro asthma bronchiale.
Na RTG snímku a CT hrudníku a se nově zobrazila měkkotkáňová expanze v oblasti pravého plicního hilu, jež svědčila pro nádor. Před zvažovaným chirurgickým výkonem bylo ještě provedeno 18F-FDG PET/CT vyšetření s cílem dokončit staging.
Celotělové PET/CT vyšet ření proběhlo v rozsahu od báze lební do poloviny stehen, a to za 60 minut po intravenózní aplikaci 18F-FDG o aktivitě 416 MBq (tj. 5,1 MBq/kg). Akviziční čas PET zobrazení činil 2,5 minuty na projekci, celkem bylo provedeno sedm projekcí.
V identickém rozsahu bylo provedeno nativní CT zobrazení. Výsledky: PET/CT zobrazilo tumorózní expanzi s intenzivní akumulací s 18F-FDG v pravém plicním hilu a několik lymfatických uzlin s intenzivní akumulací 18F-FDG v mediastinu.
Nález byl hodnocen jako viabilní nádorová expanze v pravém plicním hilu s viabilní nádorovou lymfadenopatií v mediastinu. Následovala pravostranná střední plicní lobektomie a mediastinální lymfadenenektomie.
Histologické vyšetření nicméně vyloučilo maligní epiteliální nádorové struktury v resekovaném plicním laloku a v lymfatických uzlinách, nález byl hodnocen jako mezenchymální afekce, na prvním místě byl zvažován zánětlivý pseudotumor. Závěr: 18F-FDG PET/CT vyšetření zobrazilo zánětlivý pseudotumor v pravé plíci simulující maligní tumor s diseminací do mediastinálních lymfatických uzlin.