Jak prokázalo velké množství studií, diverzitu měkk ýšů nejvíce ovlivňuje obsah vápníku v substrátu a vlhkost. K tomuto jednoduchému pravidlu se ale přidá- vá celá škála dalších faktorů, které jsou sice méně významné, ale mohou se s výše zmíněnými nejrůznějším způsobem doplňovat, nebo naopak rušit.
Měk- kýši jsou drobní živočichové, kteří žijí v úzkém kontaktu s půdou a vegetač- ním krytem, přičemž mikroklima tohoto prostředí se může výrazně lišit od mezoklimatu celé krajiny, i její části, třeba lesa. Diverzita měkkýšů zde závisí na drobných změnách bylinného patra (biodiverzitě) i na mikroreliéfu (geodi- verzitě).
Obojí dohromady tvoří pestrou mozaiku vlhkosti i vápnitosti. Vzájemné vztahy diverzity měkkýšů a bio- i geodiverzity mohou být kladné i záporné a nezřídka se složitě prolínají, jak zdůrazňuje slovo labyrint v názvu naší úva- hy.
V rámci biodiverzity je třeba zdůraznit velmi diferencované vztahy k rostli- nám, kterým se budeme věnovat v dalším dílu tohoto článku. Zde musíme vyzdvihnout skutečnost, že rostlinný svět poskytuje měkkýšům nejen vítaný kryt, ovlivňující vlhkostní i teplotní poměry, na nichž jsou závislí, zdroj vápní- ku ze svého opadu, jenž může lokálně kompenzovat nepříznivý substrát, ale i zdroj potravy, o němž toho dodnes víme poměrně málo.