Odvolací soudy jsou jediným orgánem, který kontroluje využití široké diskrece poskytnuté prvostupňovým soudům při ukládání trestů a který může sjednocovat principy ukládání trestů. V tomto článku rozpracováváme teoretický rámec, ve kterém by odvolací soudy měly rozhodovat ohledně trestů, a analyzujeme současnou praxi odvolacích soudů při rozhodování o trestech.
V teoretické části se věnujeme zejména standardu přezkumu, tedy v jakých případech by odvolací soudy měly zasahovat do rozhodnutí prvostupňových soudů, a metodě přezkumu, tedy zda by odvolací soudy měly spíše kontrolovat úvahy prvostupňových soudů či uložit trest nově a porovnat jej s trestem uloženým prvostupňovými soudy. Následně představujeme empirické poznatky o rozhodovací praxi odvolacích soudů o trestech.
Nejdříve se zaměřujeme na četnost odvolání podaných v letech 2007-2021 dle odvolatele a na výsledky těchto odvolání. Následně detailně analyzujeme 300 rozsudků, kterými odvolací (krajské) soudy nově uložily jiný trest v roce 2016.
Ukazujeme, ke kterým změnám odvolací soudy přistupovaly (z čehož lze odvodit standard přezkumu), jak tuto změnu odůvodňovaly (z čehož lze dovodit metodu přezkumu), nakolik komunikovaly s odvolateli a jaká obecná pravidla z toho vyvozovaly. Článek zakončujeme diskuzí o postavení odvolacích soudů a úvahami o možnostech odlišných přístupů k přezkumu trestů.