Nadužívání léků (především léčiv ze skupiny sedativ, hypnotik a opioidních analgetik) je závažným a stále častějším jevem objevujícím se napříč adiktologickými ambulancemi. Léky jsou předepisovány pro léčbu chronických bolestí, obtíží se spánkem či jako stabilizátory nálad v reakci na uspěchanost doby a nároky na výkon. Vznik závislosti je často vleklý a nenápadný, ale má zásadní vliv na kvalitu života a zdravotní, ekonomický či sociální status uživatele. U pacientů se mohou mimo jiné objevit poruchy kognitivních funkcí, únava, poruchy spánku, podrážděnost, ztráta motivace, bolesti hlavy nebo poruchy koordinace pohybů.
Příspěvek si klade za cíl seznámit posluchače s možnostmi terapie jak ze strany adiktologa, tak ergoterapeuta a nastínit jejich vzájemnou spolupráci, která bude prezentována prostřednictvím kazuistiky.
Vybraná kazuistika manifestuje cílené rozdělení péče o pacienta dle daných kompetencí každé profese a poukazuje na důležitost multidisciplinárního přístupu. Cílem je komplexní pohled na všechny aspekty pacientova života zasažené zneužíváním léčiv.