Charles Explorer logo
🇨🇿

Analýza rizikových faktorů: doporučené postupy České hematologické společnosti pro diagnózu a léčbu chronických myeloproliferativních chorob a trombocytémii

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2006

Abstrakt

V této práci je posuzováno odůvodnění pokynů České hematologické společnosti pro diagnózu a léčbu myeloproliferativních chorob s trombocytémií, které jsou negativní na Filadelfia chromozom (MPD-T). Při diagnóze MPD-T je preferována klasifikace dle WHO či Rotterdamských kritérií, protože odlišují pravou esenciální trombocytémii, prefibrotické či časně fibrotické idiopatické myelofibrózy a prepolycytemické polycytémie vera.

Další závažnou komplikací u MPD-T je trombóza (tepenná či žilní) jejíž hlavními rizikovými faktory jsou věk, předchozí trombóza, počty destiček 350 až 2200 x 109/L a přítomnost dalších rizik. Riziko krvácivosti se zvyšuje progresivně při počtech destiček > 1000 x 109/L.

Léčba by měly být diferencovaná podle trombotických a krvácivých rizik. U vysoce rizikových pacientů je nutná tromboreduktivní léčba.

Všechna cytostatika včetně hydroxymočoviny mohou být leukemogenní a měly by být rezervovány pouze pro pacienty > 60 let; u mladších je preferován anagrelid či interferon ?.