Cíle: cílem této studie bylo analyzovat tkáňové biochemické profily mozku při evakuaci akutního subdurálního hematomu, aby bylo možné identifikovat charakteristický profil změn, které by mohly naznačovat poškození mozku. Metody: byly analyzovány prospektivně shromážděné údaje od 33 pacientů po chirurgické evakuaci akutního subdurálního hematomu.
Pacienti byli rozděleni do 3 skupin: pacienti s časně detekovatelnou intrakraniální hypertenzí, pacienti s rozvojem opožděného traumatického poškození (DTI) a pacienti s nekomplikovaným průběhem (non-DTI skupina). Výsledky: celková míra úmrtnosti byla 46 %, u první skupiny s hypertenzí 100 % (5 pacientů).
Mortalita u skupiny s DTI byla 53 % a u non-DTI skupiny 9 %. Závěr: vznik DTI v oblasti mozku ležícím pod evakuovaným subdurálním hematomem je spojena s významným nárůstem mortality.
Pooperační snížení tenze kyslíku v mozkové tkáni a snížení dialyzačních koncentrací kyseliny mléčné a pyrohroznové v této oblasti může upozornit na vznikající poškození mozku.