Konferenční příspěvek je koncipován jako seznámení s projektem autorčiny disertační práce a jejími dílčími závěry. Hlavním tématem je problém kulturní jinakosti středovýchodní Evropy, jak byla vnímána a písemně zachycena západoevropskými - zde anglicky píšícími - cestovateli v raném novověku.
Jako stěžejní si příspěvek klade otázku, zda jimi byla SV Evropa vnímána jako kulturně homogenní a na základě jakých charakteristik, jinými slovy, jak byla zakreslena na jejich mentálních mapách. Výzkum je inspirován prací Larryho Wolffa, který považuje rozdělení Evropy na Východ a Západ za vynález osvícenských intelektuálů.
Příspěvek je založen na textové analýze vybraného vzorku cestopisů ze 17. a 18.st.s ohledem na různé druhy kulturních hranic, jejichž přechod cestovatelé zaznamenali: hranice Evropy známé a vzdělané, hranice pohodlí. Analýza je podkladem hlavního tvrzení, že středovýchodní Evropa byla vnímána cestovateli jako meziprostor - mezi Západem a Orientem - na periferii Evropy i jejich zájmu.