Charles Explorer logo
🇨🇿

Dynamická Země: vybrané otázky z moderní geologie

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MG420P05

Sylabus

(1) Tektonika rané Země: od magmatického oceánu k počátkům pohybů litosférických desek(2) Ofiolitové komplexy: po stopách mořského dna na kontinentální kůře(3) Velké magmatické provincie: obraz pohybů v zemském plášti(4) Rozpad kontinentů: od riftových údolí k hyperextenzi kontinentálních okrajů(5) Extrémní pohyby: zanořování kůry do pláště a exhumace vysokotlakých hornin(6) Laterální růst kontinentální kůry: akreční orogény, terány a melanže(7) Cyklus superkontinentů: propojení geologických procesů a vývoje klimatu a biosféry

Anotace

Během svého vývoje za posledních 4,5 miliardy let prošla planeta Země řadou dramatických změn, které se promítají do současné podoby zemského povrchu, oceánů a biosféry. Moderní geologie se snaží porozumět těmto dynamickým změnám a pochopit příčiny geologických procesů, které je způsobují.

Teprve v relativně nedávné době však umožnily pokročilé analytické metody, datování hornin pomocí radioaktivních izotopů a syntézy velkých souborů geologických dat sestavit detailnější obraz fyzikálních a chemických procesů v zemském nitru. V rámci tohoto kurzu se studenti seznámí přístupnou formou právě s těmito nejnovějšími poznatky moderní geologie a jeho absolvováním by měli získat zcela nový pohled na vzájemně propojené geologické procesy ve velkém měřítku.

Kurz je rozšířením předmětu Všeobecná geologie I (Vnitřní dynamika Země) a je vhodný zejména pro studenty prvního až třetího ročníku bakalářského studia s hlubším zájmem o vědy o Zemi.