(A) Úvod do lingvistiky:
(1) Jazyk
(1.1) Definice jazyka
(1.2) Povaha jazyka.
(1.3) Funkce jazyka.
(2) Lingvistika jako makrodisciplina.
(2.1) Discipliny lingvistiky.
(2.2) Lingvistická terminologie.
(3) Výstavba jazykového systému
(3.1) Výstavbové jednotky.
(3.2) Roviny a plány popisu jazyka.
(4) Jazyk a jeho útvary.
(4.1) Typologie jazyků.
(4.2) Typologie variet jazyka.
(5) Typologie jazyků.
(5.1) Geografická typologie.
(5.2) Administrativní typologie.
(5.3) Genealogická typologie.
(5.4) Morfologická typologie.
(5.5) Další typologie.
(6) Slovníky jazyka
(7) Dějiny francouzského jazyka od počátků po vrcholný středov ěk.
(8) Frankofonie ve světě.
(B) Úvod do teorie literatury (LITERÁRNĚVĚDNÉ a LITERÁRNĚHISTORICKÉ POJMY) : 1. François RABELAIS, Pantagruel, 1532: román, utopie, chvála, 2. Pierre de RONSARD, Madrigal, 1578: sonet, lyrika, renesance, Plejáda 3. Michel de MONTAIGNE, Préface, Essais, 1580-1595: esej, argumentace, humanismus, autobiografie 4. MONTESQUIEU, Lettres persanes, 1721: dopis, komunikace, osvícenství 5. APOLLINAIRE, Poèmes retrouvés, 1965: kaligram, volný verš, moderní lyrika 7. BAUDELAIRE, Les Bohémiens en voyage, 1857: imaginárno, prokletí básníci, rým, verš 8.CHAMOISEAU, Solibo Magnifique, 1988, frankofonní literatura, postkolonialismus, centrum a periferie
Uvedení do filologie francouzského jazyka je pojato ve dvou částech – lingvistické a literárně teoretické. V první části budou studenti seznámeni s jazykem jako langue, parole a langage, s jeho výstavbou (roviny a plány) a mechanismy jeho fungování, s diciplínami, které je studují, jakož i se strukturou a diachronií francouzského diasystému. V části druhé studenti získají teoretické znalosti a upevní si zásadní vědomosti v oboru literární teorie, literární historie a literární kritiky s důrazem na francouzskou filologii. Získané vědomosti si studenti osvojí samostatnou četbou literárněvědných článků českých i zahraničních romanistů a interpretací francouzských literárních textů. Každý student si povede svůj čtenářský deník ve francouzštině. Studenti dokážou rozlišit a pochopit pojmy z teorie literatury: historie, kritika, komparatistika, světová literatura, frankofonní literatura, interpretace, recepce literárního díla, česká a světová romanistika. Studenti se naučí pracovat se základními tištěnými příručkami (BRUCKNER, Josef, FILIP, Jiří, Větší poetický slovník. Praha: 1968. HRABÁK, Josef, Poetika. Praha: 1977. VLAŠÍN, Štěpán, Slovník literární teorie. Praha: 1977. Slovník světových literárních děl, Odeon, 1988. Slovník spisovatelů: Francie, Švýcarsko, Belgie, Lucembursko, Odeon 1988).
Témata: Jazyk, jeho struktura a fungování; Roviny a plány popisu jazyka; Jazykovědné disciplíny; Diasystém francouzského jazyka; K čemu slouží literatura/humanitní studium/filologie?
Rozdělení literární vědy; Základní odborné termíny z poetiky a stylistiky; Literární kritika/hermeneutika/poetika/komparatistika/světová lite-ratura/frankofonní literatura; Druhy a žánry; Epika - Lyrika – Drama; Pojem vypravěč a imaginárno.