Charles Explorer logo
🇨🇿

Vývojový vztah fonematického povědomí a znalosti písmen

Publikace |
2015

Abstrakt

Publikace studuje vývojový vztah fonematického povědomí a znalosti písmen. Předkládá výsledky dvouletého výzkumu zaměřeného na sledování přínosů systematického tréninku obou těchto dovedností s užitím designu randomizované kontrolované studie.

Představení výsledků výzkumu je uvedeno rešerší poznatků o vývojovém vztahu obou klíčových dovedností ze zahraniční literatury i teoretickými východisky z oblasti metodologie intervenčních studií. Publikace dále mapuje vývojovou úroveň fonologických schopností a procesů, znalosti písmen, ortografického povědomí i počátečního čtení 4 - 5 letých dětí a nabízí konkrétní modely realizace tréninku fonematického povědomí i znalosti písmen pro děti tohoto věku.

Výsledky výzkumné studie ukazují, že oba realizované tréninky jsou pro děti předškolního věku přínosné a zvýhodňují je oproti dětem, které nerealizovaly žádný tréninkový program. Trénink cílený na podporu znalosti písmen přináší silnější a v čase stabilní efekty zejména v oblasti vývoje znalosti písmen, mobilizuje ale také další vývoj fonematického povědomí.

Trénink fonematického povědomí přináší nejprve efekty izolované pouze v oblasti fonematického povědomí, postupně ale dochází k transferu efektu tréninku i do oblasti znalosti písmen. Cílený, strukturovaný a herně zakotvený trénink znalosti písmen, v jehož průběhu dochází k posílení znalosti názvů písmen, ale i zvuků korespondujících s písmeny, pozitivně a v čase stabilně ovlivňuje vývoj předčtenářských dovedností dítěte.

Trénink fonematického povědomí, strukturovaný a zasazený do herních aktivit dítěte pozitivně a stabilně ovlivňuje vývoj fonematického povědomí, vliv v oblasti souvisejících předčtenářských dovedností se ale dostavuje pomaleji a v menší míře než u dětí ze skupiny s tréninkem písmen. Výsledky studie jsou diskutovány v kontextu charakteristik pravopisného systému češtiny.