Východisko: Rehabilitaci jedinců po poranění míchy, jejich možnosti lokomoce, sebeobsluhy i celkový zdravotní stav významně negativně ovlivňuje nárůst tělesné hmotnosti, ke kterému často po úraze dochází. V Centru Paraple byly z tohoto důvodu v rámci rehabilitace organizovány pobyty Zdravý životní styl, zaměřené na komplexní pohybovou a nutriční edukaci směřující ke snížení tělesného tuku a zvýšení aktivní tělesné hmoty.
Soubor: Šetření se účastnilo 27 osob po poškození míchy (10 žen a 17 mužů) s výškou poraněného segmentu Th4 - Th12, s průměrným věkem 41,86 +- 10,3 let a počátečním BMI 27,02 +- 5,0 kg/m2. Metody: Cílem šetření bylo sledovat efekt Zdravý životní styl v Centru Paraple na BMI a tělesném složení.
Program spočíval ve dvoutýdenním rehabilitačním pobytu s nastavením individuálních doporučení pro změnu životního stylu za účelem snížení tělesné hmotnosti a zlepšení fyzické kondice. Následně jedinci 5 měsíců usilovali o dodržování režimu v domácím prostředí při kontrolách 1x měsíčně.
Program opět zakončil dvoutýdenní pobyt. Výsledky: U výzkumného souboru došlo k úbytku tělesné hmotnosti (p <0,001), zároveň ke statisticky nevýznamnému nárůstu procenta tělesného tuku, FM (p = 0, 193).
Dále došlo k poklesu aktivní tělesné hmoty, MM (p = 0,002), celkové vody v organismu, TBW (p = 0,002), intracelulární tekutiny, ICW (p = 0,016) i extracelulární tekutiny, ECW (p = 0,001). Snížení hodnot ECW/TBW (p <0,001) naznačuje zmenšení otoku.
Závěr: Dvoutýdenní intenzivní pohybová a nutriční edukace s doporučením pokračovat v domácím prostředí v naší studii neprokázala dlouhodobý vliv na snížení tělesného tuku a zvýšení aktivní tělesné hmoty u sledovaných jedinců. Tyto výsledky potvrzují, že přestože profesionálně nastavíme režimová opatření, průběžná kontrola 1x měsíčně nezaručí adherenci jedinců k doporučením a dosažení pozitivních výsledků ve změnách tělesného složení.